„LES UKRYTÝ V KNIHE“, je projekt, ktorý v tomto roku už deviatykrát spojil základné školy, knižnice a lesných pedagógov. Cieľom tohto projektu je zvýšiť čitateľskú gramotnosť detí a učiť ich pozitívne vnímať prírodu a milovať lesy. Žiaci 4. ročníka strávili odpoludnie trocha netradične, v našej novej školskej knižnici. Lesní pedagógovia, Ing. I. Nemec a Ing. L. Miňová, si pre žiakov pripravili zaujímavý program, kde nechýbalo interaktívne čítanie z knihy o lesných operencoch, rôzne zážitkové hry a súťaže s prírodovedným zameraním. Na záver si každý žiak vlastnoručne vyhotovil malý výrobok
V rámci Environmentálneho týždňa sa v apríli konala výtvarná súťaž PRÍRODA a POĽOVNÍCTVO, do ktorej sa zapojili aj žiaci našej školy. Súťaž pozostávala z 2 častí – výtvarnej (výkresy) a priestorovej (modely). Za výtvarne práce získala žiačka 6. A triedy MIRIAM KIRILÁKOVÁ 1. miesto a žiak 8. B triedy JÁN GUBANEC 3. miesto. Priestorové práce síce ocenenia nezískali, ale aj tak chceme pochváliť žiakov za ich snahu a modely, ktoré boli veľmi pekné.
Víťazom srdečne blahoželáme.
Ak zažijeme niečo zaujímavé, vytvárajú sa nám skutočné spomienky, ktoré pretrvávajú pomerne dlhý čas. Žiaci 3.A triedy si 5. novembra 2018 spestrili celodenné vyučovanie formou zážitkového učenia. Žiaci boli rozdelení do 5 súťažných tímov, kde plnili rôzne súťažné aktivity z matematiky, slov. jazyka, prírodovedy a anglického jazyka zamerané na tému – „Jeseň plná vitamínov“. Nechýbalo súťaženie v ochutnávaní a určovaní druhov zeleniny a ovocia na základe chuti. Po vyhodnotení súťaží žiaci pokračovali v ešte zaujímavejšej aktivite - spoločné pečenie ovocného koláča. Koláč sa vydaril – tak ako sa im vydaril ich skvelý deň, za prípravu ktorého sa poďakovali svojej triednej učiteľke.
21. október deň jablka .
My, v 3.B triede, sme si ho pripomenuli 22. 10. Náš jabĺčkový deň bol úžasný. Pripomenuli sme si aké je jablko z vlastnej záhradky zdravé, plné vitamínov a minerálov, ktoré naše telo v sychravých, jesenných mesiacoch tak veľmi potrebuje. Každá hodina mala v sebe ukryté jabĺčkové prekvapenie v podobe pracovných listov. Nechýbali však ani zábavné chvíľky počas hodín ako napr. súťaž o najväčšie jablko, najzaujímavejšie jablko a súťaž v rýchlosti jedenia jabĺk. Za naj aktivitu deti považovali ochutnávku jabĺk a výrobkov z nich ako detská výživa, sušené jablká, jablkový kompót a tu bola zvláštnosť, že sme mali kompót s klasickým cukrom a na porovnanie aj s diabetickým, lebo v triede máme žiačku s diagnózou diabetes. Vyvrcholením dňa bola ochutnávka jablkového koláča.
Aj chlieb má svoj svetový deň...
Tretí októbrový utorok patril na našej škole chlebu! Za svetový deň chleba pasovala 16. október Medzinárodná únia pekární. Osláviť sme ho vraj mali tak, že ani kúsok pečiva nevyhodíme do odpadkov. A veru sme tak aj spravili... Deň chleba u nás v škole spolu s nami oslávili primátor mesta Ing. Pavol Džurina, dekan rímskokatolíckej farnosti Ján Švec Babov a vedúca našej školskej jedálne Jozefína Polievková.
Najprv sme všetkým žiakom 1. – 4. Ročníka, ako aj skôlkarom predstavili Pekáreň Fipek s.r.o. Remetské Hámre. Výrobné linky v nej sú síce automatické, ale bez šikovných rúk pekárov by chlieb nespravili. To nám potvrdil aj pekár Tomáš Mandela, ktorý našim žiakom predviedol film o tom, ako sa pečie chlieb v tejto pekárni. Celoslovenské štatistiky tvrdia, že v priemere zje človek za rok 38,7 kilogramu chleba. Náš hosť priniesol aj všetky druhy chleba a pečiva, ktoré v tejto pekárni vyrábajú.
Pečivo v akejkoľvek podobe máme radi všetci a aj Bábovkáreň v Michalovciach nám predstavila hneď 9 druhov úžasných báboviek. Najlepšie na tom bolo, že všetci sme mali možnosť tieto chlebíky, pečivo aj bábovky ochutnať. Pre žiakov sme pripravili aj súťaž, v ktorej mohli prejaviť svoje kuchárske schopnosti všetci žiaci a veľkú radosť z ochutnávky aj prípravy svojho chlebíka mali naši najmenší hostia – škôlkári z MŠ Komenského a Gagarinova aj z MŠ Elba.
Prváci a druháci si pripravili svoj chlebík na rôzne spôsoby, ale tretiaci a štvrtáci súťažili o „Najkrajšie vyzdobenú obloženú žemľu“, ktorú dokonca niektoré družstvá aj pomenovali. Zistili sme, že nielen dievčatá, ale aj chlapci vedia pečivo nielen jesť, ale aj pripraviť.
Chlebu ako základnej a vzácnej potravine sa v ľudovom prostredí prejavovala vždy veľká úcta. Považoval sa za "boží dar" a podľa toho sa s ním aj zachádzalo. Aj našim žiakom a hosťom sme ukázali, že v našom regióne si tento prastarý zvyk ctíme aj v dnešnej dobe.
Dňa 10.10.2018 sme na našej škole využili pekné počasie na realizáciu Cvičenia v prírode pre 1.-4.roč. a Účelového cvičenia pre 5.-9.ročník.
Trasa turistického pochodu mladších žiakov viedla do Sobranských kúpeľov a starších žiakov na futbalové ihrisko v Horni. Cvičenie v prírode patrí do obsahu predmetu Telesná výchova. Cieľom cvičenia bolo, aby si deti prostredníctvom prirodzených cvičení v prírode zlepšili úroveň pohybových schopností, osvojili si základy pohybu v teréne a upevnili kladný vzťah k prírode.
Starší žiaci plnili úlohy prierezovej témy Ochrana života a zdravia na viacerých stanovištiach. Boli to úlohy z tematiky riešenia mimoriadnych situácií- civilná ochrana, zo zdravotnej prípravy a upevňovali si základné činnosti pri pohybe a pobyte v teréne. Po záverečnom vyhodnotení žiaci odchádzali nielen s krásnymi zážitkami ale aj množstvom nových vedomostí.
Zvládli sme to všetci.
6. júna sme my "prvostupniari" absolvovali Cvičenia v prírode. Za nádherného slnečného počasia sme sa vybrali na Morské oko. Najmladší zvolili ľahšiu trasu, plnili rozličné úlohy a spoločne sa v prírode zahrali, zmerali si sily, obratnosť aj šikovnosť. Starší žiaci podstúpili náročnejšiu túru- náučným chodníkom. Po príchode na stanovište, ktorým bola lesnícka chata sa posilnili desiatou. Potom sa pustili do plnenia zodpovednej úlohy - vytvoriť pravidlá ochrany prírody, bezpečného správania sa v prírode a protipožiarnej ochrany. Po splnení úloh sme sa všetci vrátili do spoločného cieľa, ktorým bola naša škola a tešili sme sa na obed. Tohtoročné Cvičenia v prírode sa vydarili aj vďaka krásnemu letnému počasiu.
Les ukrytý v knihe je projekt, ktorý prostredníctvom kníh chce najmä deťom a mladej generácii poukázať na význam lesa a lesníctva pre spoločnosť, na ochranu životného prostredia, na formovanie kladných postojov k prírode a súčasne na potrebu samotného čítania. Tento rok sa ponesie v znamení 100 rokov československej vzájomnosti – spoločenské, kultúrno-historické a prírodné prepojenie týchto národov. Sme veľmi radi, že sme tento rok boli aj my jeho súčasťou. Žiaci 3. ročníka strávili krásne odpoludnie trocha netradične v našej školskej knižnici. Predstavili si cestu, ktorou je potrebné prejsť, aby sa z malého semenáčika stala kniha, ktorá nám odhalí svoje tajomstvá.
Dňa 20.októbra 2017 sa na našej škole konal Európsky deň stromov. Týmto dňom sme si pripomenuli, aké sú pre nás stromy dôležité. Prizvali sme si preto na pomoc odborníkov z Lesného závodu zo Sobraniec, pána Ing. J. Staška a Ing. L. Miňovú. Spoločne sme vysadili tri dreviny v areáli našej školy. Daná aktivita sa týkala žiakov 1. stupňa, kde si každý ročník zasadil svoj vlastný strom, o ktorý sa bude starať.
Dúfame, že tento deň sa stane na našej škole tradíciou.
Deň Zeme 22.04.2010
Dňa 22. apríla 2010 si učitelia a žiaci našej školy už tradične pripomenuli Deň Zeme a v rámci tohto dňa zrealizovali množstvo podujatí.
Okrem maľovania na chodník, vytvorenia záhrady priateľstva a radosti, kvapiek nádeje pre modrú planétu, odbornej prednášky, zaujímavou aktivitou bolo aj vysadenie stromu Novej školy v v centrálnej zóne v strede mesta Sobrance. Najstarší žiaci školy sa s chuťou pustili do úpravy areálu školy a premenili hádzanárske ihrisko na nepoznanie.
Záhrada priateľstva a radosti -
žiaci a učitelia 2., 3. ročníka vytvorili v chodbových priestoroch školy symbolický strom a vôkol neho nádherné pestrofarebné kvety, ktoré predstavujú vzájomnú súdržnosť učiteľov a žiakov našej školy, čím preniesli kus krásnej rozkvitnutej prírody dovnútra našej školy.
Kvapky nádeje pre modrú planétu -
4. a 5. ročník sa zameral na zhotovenie papierových kvapiek, na ktoré nakreslili malé obrázky s environmentálnou tematikou. Učitelia a žiaci 4. ročníka týmito kvapkami vyzdobili chodbové preiestory, žiaci 5. ročníka kvapky pripevnili na dáždniky a takto prešli centrom mesta, čím pripomenuli Deň Zeme širokej verejnosti.
Odborné prednášky -
pre žiakov 6. a 7. ročníka boli pripravené odborné prednášky. Zaujímavá prednáška p. Ladislava Maxima o aktuálnej situácii a stave lesov v našom regióne spojená s besedou bola určená pre šiestakov, siedmaci sa zúčastnili prednášky p. Michala Kravčíka v MsKS Sobrance.
Strom NOVEJ ŠKOLY -
zaujímavou aktivitou bolo vysadenie lipy,symbolu slovanov v centrálnej zóne nášho mesta žiakmi 8.A triedy. Výsadby sa zúčastnil aj primátor mesta Ing. Pavol Džurina, prednosta MsÚ JuDR. Ladislav Brandabura, ktorí sa prihovorili žiakom a spoločne s riaditeľom školy, Ing. Jánom Valigom symbolicky poliali práve zasadenú lipu, ktorá ako "strom NOVEJ ŠKOLY" bude skrášľovať centrum mesta.
Úprava areálu školy -
ôsmy a deviaty ročník sa zameral na úpravu asfaltového hádzanárskeho ihriska v areáli našej školy, ktoré sa pod šikovnými rukami žiakov zmenilo na nepoznanie.
Deň Zeme 2009
Obnova náteru plota školy - V rámci aktivít Dňa Zeme žiaci 9. ročníka natreli plot pri škole, čím prispeli k skrášleniu exteriéru školy a po ukončení štúdia na našej škole po nich ostane farebná pamiatka a kus dobre vykonanej práce.
Zašívanie ozónovej diery - Symbolicky sme „ zašili “ ozónovú dieru prostredníctvom nite vyrobenej z igelitových tašiek a sáčkov.