Čitateľská gramotnosť

Čítajme si navzájom

V školskom roku 2017/2018 sme odštartovali 1. ročník čitateľskej aktivity Čítajme si navzájom. Keďže čítanie mladších žiakov starším a naopak sa mnohým zapáčilo, nezaváhali sme ani na chvíľu a 22.03.2018 sme si to na 3. vyučovacej hodine s malými obmenami zopakovali.

Táto vyučovacia hodina bola o to milšia, že žiaci sa mohli svojím čítaním nielen prezentovať v iných kolektívoch a potešiť spolužiakov pekným príbehom, ale mnohí si odovzdali aj niečo viac. Napríklad tip na dobrú knihu či iný čitateľský zážitok, príp.  skúsenosť.

Aj takouto aktivitou sa snažíme  prehlbovať u žiakov lásku ku knihám a rozvíjať tak ich čitateľskú gramotnosť.

Marec - mesiac kníh

Marec - mesiac kníh, bol pre našu školu významný tým, že sa otvorilo nové  Knižnično-informačné centrum, v ktorom  sa  uskutočnila burza kníh. Žiaci si v dňoch  12. 3 - 20. 3. 2019 mohli  zakúpiť knihy rôznych žánrov za veľmi priaznivé  výpredajové ceny.  Naši  mladí  čitatelia z knižnice odchádzali s peknou knihou  v ruke, úsmevom na perách a tí nedočkaví  hltali prvé stránky za pochodu.  Tešíme sa, že záujem o knihy  medzi  žiakmi nevyhasol  a  snažíme  sa ho podporovať  rôznymi podujatiami a aktivitami.

Slávnostné otvorenie knižnično-informačného centra

Dňa 7.03.2019 sa konalo slávnostné otvorenie knižnice, ktorej sme dali nielen nový šat, ale hlavne nový priestor a novú funkciu. Tomu všetkému odteraz prináleží aj nový, výstižnejší, názov, KNIŽNIČNO-INFORMAČNÉ CENTRUM.

Začalo sa to nesmelým pohrávaním s myšlienkou, že by bolo dobré posunúť sa niekam dopredu. Aj keď sme doteraz knižnicu v škole mali, dokonca funkčnú, predsa to nebolo ono. Priestor, ktorý ponúkala, už nespĺňal štandardy dnešnej doby a neponúkal také možnosti, ktoré žiak v 21. storočí potrebuje.

Myšlienka, ktorá na začiatku vyzerala dosť nereálne, sa začala veľmi rýchlo premieňať na skutočnú realizáciu a trvalo necelé 3 mesiace, aby sa náš sen stal skutočnosťou.

Tento nový priestor ponúka žiakom možnosť využitia vo vyučovacom aj mimo vyučovacom čase v podobe netradične strávených vyučovacích hodín, tiež besied, kvízov, prednášok a v neposlednom rade môže slúžiť aj ako odborná učebňa SJL. Okrem množstva knižničných titulov je súčasťou priestoru čitáreň, počítače s pripojením na internet, tlačiareň, tabuľa a možnosť projekcie.

Finančná gramotnosť – Cvičná firma

Sú naši žiaci finančne gramotní?

V spolupráci s učiteľmi SOŠ obchodu a služieb v Sobranciach sme dňa 13.02.2019 pre žiakov 9. Ročníka pripravili súťaž zameranú na preverenie vedomostí v oblasti plánovania osobných financií, sledovania výdavkov domácnosti, optimálnej výšky úspor, či v oblasti zisťovania informácii pomocou grafov. Žiaci si zábavnou formou riešením rôznych úloh v trojčlenných družstvách vyskúšali svoje finančné zručnosti. Víťazi boli odmenení sladkou odmenou a diplomom.

Veríme, že aj touto aktivitou sme podporili vzájomnú spoluprácu s SOŠ obchodu a služieb v Sobranciach a prebudili záujem žiakov o finančnú gramotnosť.

BESEDA SO SPISOVATEĽOM

Dňa 23.3.2018 sme medzi nami privítali spisovateľa Vincenta Lapšanského, ktorého tvorba sa sústreďuje na náš zemplínsky región. Históriu, ktorú zaznamenáva vo svojich knihách, sa nám snažil priblížiť tak, aby sme pochopili jej hodnotu aj v ponímaní dneška. Z jeho rozprávania bolo cítiť radosť tvoriť a zanechať múdrosť ukrytú v knihách pre ďalšie generácie.

Táto beseda, veríme, motivovala našich žiakov nielen k čítaniu kníh, ale aj k hrdosti na náš kraj, ktorý sa môže pýšiť nejednou historickou pamiatkou.

...ČÍTAME SI NAVZÁJOM...

Dňa 14.3.2018 počas 3. vyučovacej hodiny sme v duchu hesla Po stopách Pavla Dobšinského chceli žiakom priblížiť čaro rozprávok, ktoré dokážu zaujať človeka každej vekovej kategórie.

Rozhodli sme sa to urobiť trochu netradičným spôsobom. Mladší žiaci čítali starším a naopak. Mnohí si vymenili aj svoje čitateľské skúsenosti a povzbudili sa navzájom v čítaní kníh, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou napredovania každého z nás.

Myšlienka vznikla v spolupráci predmetových komisií slovenského jazyka a literatúry ročníkov 1. až 9. a školskou knižnicou.

Keďže žiakov a učiteľov tento spôsob zvyšovania čitateľskej gramotnosti zaujal, budeme sa snažiť v tom pokračovať aj v nasledujúcich školských rokoch.